21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

27.01. 2014

Katedrála viditelná a neviditelná

Saint_Vitus_Cathedral,Prague,nightLetos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Dozvíte se, jak se jednotlivé stavební etapy vyrovnávaly s komplikovaným skalním terénem hradní ostrožny, jak se stavba v čase proměňovala a které prvky starších fází, díky přenosu architekturou a liturgií, tvoří do dnešní doby hlavní myšlenkovou a liturgickou osu. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám bude Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky vyprávět 13. března od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.