17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

27.01. 2014

Katedrála viditelná a neviditelná

Saint_Vitus_Cathedral,Prague,nightLetos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Dozvíte se, jak se jednotlivé stavební etapy vyrovnávaly s komplikovaným skalním terénem hradní ostrožny, jak se stavba v čase proměňovala a které prvky starších fází, díky přenosu architekturou a liturgií, tvoří do dnešní doby hlavní myšlenkovou a liturgickou osu. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám bude Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky vyprávět 13. března od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.