Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

27.01. 2014

Katedrála viditelná a neviditelná

Saint_Vitus_Cathedral,Prague,nightLetos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Dozvíte se, jak se jednotlivé stavební etapy vyrovnávaly s komplikovaným skalním terénem hradní ostrožny, jak se stavba v čase proměňovala a které prvky starších fází, díky přenosu architekturou a liturgií, tvoří do dnešní doby hlavní myšlenkovou a liturgickou osu. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám bude Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky vyprávět 13. března od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.