16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

07.10. 2013

Jak se vaří počasí?

meteorologiePředpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák. Dozvíte se, jak meteorologové zjišťují aktuální stav atmosféry, co měří a co pozorují, jaké jsou možnosti radarové a družicové meteorologie, na co mají a na co nemají meteorologové modely a proč živí meteorologové jsou (a ještě dlouho budou) potřeba. Těšíme se na vás!