Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.
KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!
O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.
Předpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák. Dozvíte se, jak meteorologové zjišťují aktuální stav atmosféry, co měří a co pozorují, jaké jsou možnosti radarové a družicové meteorologie, na co mají a na co nemají meteorologové modely a proč živí meteorologové jsou (a ještě dlouho budou) potřeba. Těšíme se na vás!