19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

07.10. 2013

Jak se vaří počasí?

meteorologiePředpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák. Dozvíte se, jak meteorologové zjišťují aktuální stav atmosféry, co měří a co pozorují, jaké jsou možnosti radarové a družicové meteorologie, na co mají a na co nemají meteorologové modely a proč živí meteorologové jsou (a ještě dlouho budou) potřeba. Těšíme se na vás!