21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

07.10. 2013

Jak se vaří počasí?

meteorologiePředpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák. Dozvíte se, jak meteorologové zjišťují aktuální stav atmosféry, co měří a co pozorují, jaké jsou možnosti radarové a družicové meteorologie, na co mají a na co nemají meteorologové modely a proč živí meteorologové jsou (a ještě dlouho budou) potřeba. Těšíme se na vás!