Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

20.01. 2014

Hudba v románské katedrále

svatovitska1Dnes již zaniklá a málo známá předchůdkyně gotické katedrály na Pražském hradě, svatovítská románská bazilika, stála na počátku české středověké monumentální architektury, umění, ale také hudby. Jak vypadala a co z ní zbylo? Jak se vzájemně ovlivňovaly liturgie s architekturou a jak vypadala liturgická hudba, která zněla v katedrále ve 13. či 14. století? To vám prozradí archeoložka Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a známý hudebník a historik hudby Doc. PhDr. David Eben, Ph.D. z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK v Praze.

Fotografie: (c)Roman ALBRECHT