Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

20.01. 2014

Hudba v románské katedrále

svatovitska1Dnes již zaniklá a málo známá předchůdkyně gotické katedrály na Pražském hradě, svatovítská románská bazilika, stála na počátku české středověké monumentální architektury, umění, ale také hudby. Jak vypadala a co z ní zbylo? Jak se vzájemně ovlivňovaly liturgie s architekturou a jak vypadala liturgická hudba, která zněla v katedrále ve 13. či 14. století? To vám prozradí archeoložka Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a známý hudebník a historik hudby Doc. PhDr. David Eben, Ph.D. z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK v Praze.

Fotografie: (c)Roman ALBRECHT