21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

20.01. 2014

Hudba v románské katedrále

svatovitska1Dnes již zaniklá a málo známá předchůdkyně gotické katedrály na Pražském hradě, svatovítská románská bazilika, stála na počátku české středověké monumentální architektury, umění, ale také hudby. Jak vypadala a co z ní zbylo? Jak se vzájemně ovlivňovaly liturgie s architekturou a jak vypadala liturgická hudba, která zněla v katedrále ve 13. či 14. století? To vám prozradí archeoložka Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a známý hudebník a historik hudby Doc. PhDr. David Eben, Ph.D. z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK v Praze.

Fotografie: (c)Roman ALBRECHT