Ústí nad Labem

11. dubna

 

 
Aktuality

11.04.2024

Terorismus v letecké dopravě

Na palčivé téma ochrany civilního letectví před protiprávními činy pohovoří ve čtvrtek 11. dubna v ústeckém muzeu odborník na leteckou bezpečnost a profesionální pilot Ing. Ota Hajzler. Posluchači se seznámí s historií protiprávních činů a zároveň budou mít možnost poslechnout si informace o bezpečnostních opatřeních v civilním letectví. Přednášku doplní praktická ukázka zakázaných předmětů a pomůcek, které se používají při řešení mimořádných bezpečnostních událostí jak na zemi, tak na palubách letadel.


26.03.2024

Navigace a mapy z druhého konce světa

Jak se neztratit na vlnách oceánů? Jinak na to šli evropští námořníci a jinak plavci mořeplaveckých kultur Pacifiku. Víc vám o tom prozradí kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V úterý 26. března v děčínské kavárně Coffee & Books. 



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

14.10. 2021

Historie kousání

 

Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrtve čtvrtek 14. října na teplické hvězdárně.

Zuby slouží k uchopování a rozmělňování potravy, k obraně, anebo k útoku. Je zřejmé, že jimi musel být vybaven už nějaký společný prapředek všech současných skupin čelistnatých obratlovců, od žraloků po člověka. Paleontologové se léta domnívali, že tímto prapředkem byl některý z prvohorních rybovitých obratlovců dnes již vyhynulé třídy pancířnatců. Ale zároveň se jim to nezdálo. Primitivní zuby si představovali jinak. A tak pátrali dál. Skončilo to objevem, který se dostal až na stránky prestižního časopisu Science.

Paleontolog Boris Ekrt vám kromě toho představí i další zajímavé typy zubů vymřelých obratlovců a prozradí, k čemu jsou uzpůsobené. A pokud se vše podaří, uvidíte i krásný zub třetihorního savce anthracotheria, objevený na výsypce u Braňan na Mostecku. Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Zub anthracotheria z braňanské výsypky. Autor © Josef Ráček

Foto v článku: Výsledky zkoumání zubů raných čelistnatců, publikované v časopise Science. Autor © Frederik Velinský (pro Český rozhlas)

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP