Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.10. 2021

Historie kousání

 

Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrtve čtvrtek 14. října na teplické hvězdárně.

Zuby slouží k uchopování a rozmělňování potravy, k obraně, anebo k útoku. Je zřejmé, že jimi musel být vybaven už nějaký společný prapředek všech současných skupin čelistnatých obratlovců, od žraloků po člověka. Paleontologové se léta domnívali, že tímto prapředkem byl některý z prvohorních rybovitých obratlovců dnes již vyhynulé třídy pancířnatců. Ale zároveň se jim to nezdálo. Primitivní zuby si představovali jinak. A tak pátrali dál. Skončilo to objevem, který se dostal až na stránky prestižního časopisu Science.

Paleontolog Boris Ekrt vám kromě toho představí i další zajímavé typy zubů vymřelých obratlovců a prozradí, k čemu jsou uzpůsobené. A pokud se vše podaří, uvidíte i krásný zub třetihorního savce anthracotheria, objevený na výsypce u Braňan na Mostecku. Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Zub anthracotheria z braňanské výsypky. Autor © Josef Ráček

Foto v článku: Výsledky zkoumání zubů raných čelistnatců, publikované v časopise Science. Autor © Frederik Velinský (pro Český rozhlas)

  © 2012 UJEP