Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.10. 2021

Historie kousání

 

Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrtve čtvrtek 14. října na teplické hvězdárně.

Zuby slouží k uchopování a rozmělňování potravy, k obraně, anebo k útoku. Je zřejmé, že jimi musel být vybaven už nějaký společný prapředek všech současných skupin čelistnatých obratlovců, od žraloků po člověka. Paleontologové se léta domnívali, že tímto prapředkem byl některý z prvohorních rybovitých obratlovců dnes již vyhynulé třídy pancířnatců. Ale zároveň se jim to nezdálo. Primitivní zuby si představovali jinak. A tak pátrali dál. Skončilo to objevem, který se dostal až na stránky prestižního časopisu Science.

Paleontolog Boris Ekrt vám kromě toho představí i další zajímavé typy zubů vymřelých obratlovců a prozradí, k čemu jsou uzpůsobené. A pokud se vše podaří, uvidíte i krásný zub třetihorního savce anthracotheria, objevený na výsypce u Braňan na Mostecku. Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Zub anthracotheria z braňanské výsypky. Autor © Josef Ráček

Foto v článku: Výsledky zkoumání zubů raných čelistnatců, publikované v časopise Science. Autor © Frederik Velinský (pro Český rozhlas)

  © 2012 UJEP