Ústí nad Labem

8. června

 

 
Aktuality

08.06.2023

Cesta do hlubin androidovy duše

Lidé si odedávna hráli s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci; byla to pestrá, zábavná i trochu děsivá cesta. Teď nám umělá inteligence klepe na dveře – a už se o ní přeme. Objevují se protichůdné názory na její podstatu, rizika nebo výhody spjaté s jejím využitím. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje? V ústeckém muzeu o tom bude ve čtvrtek 8. června přednášet PhDr. Františka Vrbenská, knihovnice a spisovatelka, autorka sci-fi, fantasy a literatury faktu.


25.05.2023

Těžba uhlí na Islandu. Země ohně a ledu v miocénu a dnes

Když během světových válek postihla Island námořní blokáda, místní obyvatelé ztratili přístup k anglickému nebo polskému uhlí a museli se spolehnout na vlastní chudé zdroje. Islandské uhelné doly byly po válce uzavřeny, pamětníků těžby ubývá. Historie islandského uhlí a jeho těžby zaujala paleontologa a cestovatele Ing. Richarda Pokorného, Ph.D., DiS. Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Spolu se studenty se věnoval výzkumu islandských uhelných ložisek, o kterých bude vyprávět ve čtvrtek 25. května v děčínské kavárně Coffee&Books. 



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

14.10. 2021

Historie kousání

 

Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrtve čtvrtek 14. října na teplické hvězdárně.

Zuby slouží k uchopování a rozmělňování potravy, k obraně, anebo k útoku. Je zřejmé, že jimi musel být vybaven už nějaký společný prapředek všech současných skupin čelistnatých obratlovců, od žraloků po člověka. Paleontologové se léta domnívali, že tímto prapředkem byl některý z prvohorních rybovitých obratlovců dnes již vyhynulé třídy pancířnatců. Ale zároveň se jim to nezdálo. Primitivní zuby si představovali jinak. A tak pátrali dál. Skončilo to objevem, který se dostal až na stránky prestižního časopisu Science.

Paleontolog Boris Ekrt vám kromě toho představí i další zajímavé typy zubů vymřelých obratlovců a prozradí, k čemu jsou uzpůsobené. A pokud se vše podaří, uvidíte i krásný zub třetihorního savce anthracotheria, objevený na výsypce u Braňan na Mostecku. Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Zub anthracotheria z braňanské výsypky. Autor © Josef Ráček

Foto v článku: Výsledky zkoumání zubů raných čelistnatců, publikované v časopise Science. Autor © Frederik Velinský (pro Český rozhlas)

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP