Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

25.08. 2016

Hledání mimozemských civilizací

 

Café Nobel bude i letos v létě „na cestách“. Ve čtvrtek 25. srpna přiveze do Centra mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách odborníka na kosmonautiku Milana HalouskaČeské kosmické kanceláře, aby tam vyprávěl o snahách vědců najít i jinde ve vesmíru inteligentní život. Přednáška začne v 10 hodin dopoledne a navštívit ji může kdokoliv, kdo by měl náhodou cestu kolem.

Jsme ve vesmíru sami? Tato otázka trápí lidstvo od chvíle, kdy pochopilo, že hvězdy nejsou jen světla, zavěšená na nebeské báni, ale cizí slunce ve zdánlivě bezbřehé hlubině prostoru, kde se vznáší i naše vlastní planeta. Už nějakou dobu víme, že kolem vzdálených hvězd krouží podobné planetární světy, jako je ten náš. Proč by některé z těchto oběžnic, kterým říkáme exoplanety, nemohly hostit inteligentní život? A pokud ve vesmíru existuje i jiná vyspělá civilizace, mohli bychom se s ní spojit?

Vědci i kosmičtí nadšenci se o to dlouho pokoušejí. Snaží se zachytit různé stopy a projevy mimozemského života, které k nám z vesmíru možná přilétají, dokonce sami posílají mimozemšťanům poselství. Zprávy cizím civilizacím nesou obě sondy Voyager i oba Pioneery. Pozdravy jsou vysílány dlouhodobě i z pozemských radioteleskopů, po odpovědích pátrají miliony lidí u svých počítačů v rámci projektu SETI@home. Vědci objevují další a další exoplanety, prohlubují své znalosti o astrobiologii. A chystají se nové projekty.

Pátrání po možných mimozemských civilizacích není jen výsadou snílků a fantastů, ale i plnohodnotnou vědeckou disciplínou. Máme však svou přítomnost do vesmíru oznamovat? Neměli bychom raději mlčet? I na tyto otázky se Milan Halousek pokusí odpovědět.

 

Ilustrační obrázek: Sonda Pioneer 10 na cestě do hlubokého vesmíru.

Kredit: Don Davis, licence Public domain – volné dílo.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP