Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

25.08. 2016

Hledání mimozemských civilizací

Café Nobel bude i letos v létě „na cestách“. Ve čtvrtek 25. srpna přiveze do Centra mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách odborníka na kosmonautiku Milana HalouskaČeské kosmické kanceláře, aby tam vyprávěl o snahách vědců najít i jinde ve vesmíru inteligentní život. Přednáška začne v 10 hodin dopoledne a navštívit ji může kdokoliv, kdo by měl náhodou cestu kolem.

Jsme ve vesmíru sami? Tato otázka trápí lidstvo od chvíle, kdy pochopilo, že hvězdy nejsou jen světla, zavěšená na nebeské báni, ale cizí slunce ve zdánlivě bezbřehé hlubině prostoru, kde se vznáší i naše vlastní planeta. Už nějakou dobu víme, že kolem vzdálených hvězd krouží podobné planetární světy, jako je ten náš. Proč by některé z těchto oběžnic, kterým říkáme exoplanety, nemohly hostit inteligentní život? A pokud ve vesmíru existuje i jiná vyspělá civilizace, mohli bychom se s ní spojit?

Vědci i kosmičtí nadšenci se o to dlouho pokoušejí. Snaží se zachytit různé stopy a projevy mimozemského života, které k nám z vesmíru možná přilétají, dokonce sami posílají mimozemšťanům poselství. Zprávy cizím civilizacím nesou obě sondy Voyager i oba Pioneery. Pozdravy jsou vysílány dlouhodobě i z pozemských radioteleskopů, po odpovědích pátrají miliony lidí u svých počítačů v rámci projektu SETI@home. Vědci objevují další a další exoplanety, prohlubují své znalosti o astrobiologii. A chystají se nové projekty.

Pátrání po možných mimozemských civilizacích není jen výsadou snílků a fantastů, ale i plnohodnotnou vědeckou disciplínou. Máme však svou přítomnost do vesmíru oznamovat? Neměli bychom raději mlčet? I na tyto otázky se Milan Halousek pokusí odpovědět.

Ilustrační obrázek: Sonda Pioneer 10 na cestě do hlubokého vesmíru.

Kredit: Don Davis, licence Public domain – volné dílo.