21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

25.08. 2016

Hledání mimozemských civilizací

Café Nobel bude i letos v létě „na cestách“. Ve čtvrtek 25. srpna přiveze do Centra mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách odborníka na kosmonautiku Milana HalouskaČeské kosmické kanceláře, aby tam vyprávěl o snahách vědců najít i jinde ve vesmíru inteligentní život. Přednáška začne v 10 hodin dopoledne a navštívit ji může kdokoliv, kdo by měl náhodou cestu kolem.

Jsme ve vesmíru sami? Tato otázka trápí lidstvo od chvíle, kdy pochopilo, že hvězdy nejsou jen světla, zavěšená na nebeské báni, ale cizí slunce ve zdánlivě bezbřehé hlubině prostoru, kde se vznáší i naše vlastní planeta. Už nějakou dobu víme, že kolem vzdálených hvězd krouží podobné planetární světy, jako je ten náš. Proč by některé z těchto oběžnic, kterým říkáme exoplanety, nemohly hostit inteligentní život? A pokud ve vesmíru existuje i jiná vyspělá civilizace, mohli bychom se s ní spojit?

Vědci i kosmičtí nadšenci se o to dlouho pokoušejí. Snaží se zachytit různé stopy a projevy mimozemského života, které k nám z vesmíru možná přilétají, dokonce sami posílají mimozemšťanům poselství. Zprávy cizím civilizacím nesou obě sondy Voyager i oba Pioneery. Pozdravy jsou vysílány dlouhodobě i z pozemských radioteleskopů, po odpovědích pátrají miliony lidí u svých počítačů v rámci projektu SETI@home. Vědci objevují další a další exoplanety, prohlubují své znalosti o astrobiologii. A chystají se nové projekty.

Pátrání po možných mimozemských civilizacích není jen výsadou snílků a fantastů, ale i plnohodnotnou vědeckou disciplínou. Máme však svou přítomnost do vesmíru oznamovat? Neměli bychom raději mlčet? I na tyto otázky se Milan Halousek pokusí odpovědět.

Ilustrační obrázek: Sonda Pioneer 10 na cestě do hlubokého vesmíru.

Kredit: Don Davis, licence Public domain – volné dílo.