21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

07.04. 2014

Gravitační vlny z počátku vesmíru

Hubble_ultra_deep_fieldDosud se zdálo, že hranicí, za kterou nikdy neuvidíme, je konec Velkého třesku. Prvopočáteční plazma je totiž pro elektromagnetické vlny neprůhledné. Pokud ale na počátku světa vznikly gravitační vlny, naskýtá se fascinující možnost: nahlédnout přímo do kuchyně Velkého třesku a pokusit se zjistit, co se v oněch dobách ve vesmíru odehrávalo. Byly tyto reliktní gravitační vlny skutečně již objeveny? O tom bude hovořit Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.