20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

11.03. 2013

Je fenologie "věda o fenách"? aneb Kdy co kde raší, kvete nebo opadává

V České republice vyšla svým rozsahem a pojetím unikátní publikace – Atlas fenologických poměrů Česka. Jedná se o přirozené pokračování Atlasu podnebí Česka, protože fenologie se zaměřuje na sledování nástupů význačných životních fází (tzv. fenofází) rostlin nebo živočichů, studuje jejich změny a trendy. Zatímco klasická klimatologie dává obrázek o možných parametrech změn podnebí, fenologie poskytuje informace o jejich odezvách v přírodě. Jak atlas vznikal a co v něm najdeme? Nejen na tyto otázky vám v Café Nobel Speciál za autorský kolektiv atlasu odpoví Lenka Hájková, Vít Voženílek a Martin Novák. A protože dva z autorů jsou pracovníky ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, dojde i na slavnostní křest Atlasu fenologických poměrů Česka, který si pak jeden z návštěvníků besedy bude moci odnést domů.

Kdy: 20. března 2013 v 18.00

Kde: Fokus kafe, Prokopa Diviše 5, Ústí nad Labem

Vše o našich hostech naleznete zde.