21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

11.03. 2013

Je fenologie "věda o fenách"? aneb Kdy co kde raší, kvete nebo opadává

V České republice vyšla svým rozsahem a pojetím unikátní publikace – Atlas fenologických poměrů Česka. Jedná se o přirozené pokračování Atlasu podnebí Česka, protože fenologie se zaměřuje na sledování nástupů význačných životních fází (tzv. fenofází) rostlin nebo živočichů, studuje jejich změny a trendy. Zatímco klasická klimatologie dává obrázek o možných parametrech změn podnebí, fenologie poskytuje informace o jejich odezvách v přírodě. Jak atlas vznikal a co v něm najdeme? Nejen na tyto otázky vám v Café Nobel Speciál za autorský kolektiv atlasu odpoví Lenka Hájková, Vít Voženílek a Martin Novák. A protože dva z autorů jsou pracovníky ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, dojde i na slavnostní křest Atlasu fenologických poměrů Česka, který si pak jeden z návštěvníků besedy bude moci odnést domů.

Kdy: 20. března 2013 v 18.00

Kde: Fokus kafe, Prokopa Diviše 5, Ústí nad Labem

Vše o našich hostech naleznete zde.