23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.
Těmito příspěvky byly zejména: objev binarity Didymosu v roce 2003, důkladná pozorování tohoto systému velkými dalekohledy v letech 2015-2021, a měření nového stavu binárního systému po impaktu DARTu od konce září 2022 do konce ledna 2023.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Kompozice posledních deseti celoplošných snímků Dimorphosu před dopadem, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART. Kredit: NASA/Johns Hopkins APL, via Wikimedia Commons, public domain
Ilustrace v článku: Sonda DART na kolizním kurzu k tělesu Dimorphos. Kredit: NASA/Johns Hopkins APL, via Wikimedia Commons, public domain