21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.
Těmito příspěvky byly zejména: objev binarity Didymosu v roce 2003, důkladná pozorování tohoto systému velkými dalekohledy v letech 2015-2021, a měření nového stavu binárního systému po impaktu DARTu od konce září 2022 do konce ledna 2023.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Kompozice posledních deseti celoplošných snímků Dimorphosu před dopadem, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART. Kredit: NASA/Johns Hopkins APL, via Wikimedia Commons, public domain
Ilustrace v článku: Sonda DART na kolizním kurzu k tělesu Dimorphos. Kredit: NASA/Johns Hopkins APL, via Wikimedia Commons, public domain
© 2012 UJEP |