21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

11.01. 2013

Co se "vaří" na Slunci?

Slunce je naše nejSlunce.JPGbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.