Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

11.01. 2013

Co se "vaří" na Slunci?

Slunce je naše nejSlunce.JPGbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.