16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.01. 2013

Co se "vaří" na Slunci?

Slunce je naše nejSlunce.JPGbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.