Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

11.01. 2013

Co se "vaří" na Slunci?

Slunce je naše nejSlunce.JPGbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.