21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

11.01. 2013

Co se "vaří" na Slunci?

Slunce je naše nejSlunce.JPGbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.