16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

07.10. 2014

Café Nobel v říjnu na cestách

Zatímco v létě jsme v rámci našeho cyklu Café Nobel přivezli dva hosty do Janova nad Nisou v Jizerských horách, v říjnu se vydáme opačným směrem – na západ. Nejprve zavítáme mezi teplické gymnazisty, kteří se na začátku října zúčastní Víkendového semináře s matematikou a fyzikou v Žihli na severu Plzeňska a koncem měsíce se ukážeme pro změnu na gymnáziu v Litvínově. V obou případech bude naším hostem osvědčený speaker a odborník na slovo vzatý, Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Lightning8_-_NOAA10. října 2014 od 15:00

Školicí a výcvikové středisko Žihle-Poustky

Když se na nebi blýská

Bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Některé blesky míří z bouřkového oblaku do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů. Blýskáním od povrchu země až na kraj vesmíru nás bude provázet astrofyzik Petr Kulhánek.

Ilustrační foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), licence Public domain

Sagittarius_A_Light_bulb30. října 2014 od 17:00

Gymnázium Litvínov

Černé díry včera a dnes

Černé díry se postupně pro nás staly zcela běžnými objekty ve vesmíru. Mohou být dvou základních velikostí: hvězdné černé díry, které vznikají v závěrečných fázích hvězdného vývoje a obří černé díry, které sídlí v centrech většiny galaxií. Přednáška je věnována oběma skupinám černých děr a jejich vlastnostem. Astrofyzik Petr Kulhánek se podrobněji zaměří na výzkum černé díry v centru naší Galaxie a také na (v poslední době velmi medializovanou) možnost vzniku černých děr na urychlovači LHC ve středisku evropského jaderného výzkumu CERN.

Ilustrace: Černá díra v oblaku plynu kolem centra naší Galaxie v představě výtvarníka

Zdroj: ESO, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Obě přednášky najdete v průběhu dalších měsíců také v archivu audiozáznamů na našem webu.