Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

07.10. 2014

Café Nobel v říjnu na cestách

Zatímco v létě jsme v rámci našeho cyklu Café Nobel přivezli dva hosty do Janova nad Nisou v Jizerských horách, v říjnu se vydáme opačným směrem – na západ. Nejprve zavítáme mezi teplické gymnazisty, kteří se na začátku října zúčastní Víkendového semináře s matematikou a fyzikou v Žihli na severu Plzeňska a koncem měsíce se ukážeme pro změnu na gymnáziu v Litvínově. V obou případech bude naším hostem osvědčený speaker a odborník na slovo vzatý, Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Lightning8_-_NOAA10. října 2014 od 15:00

Školicí a výcvikové středisko Žihle-Poustky

Když se na nebi blýská

Bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Některé blesky míří z bouřkového oblaku do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů. Blýskáním od povrchu země až na kraj vesmíru nás bude provázet astrofyzik Petr Kulhánek.

Ilustrační foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), licence Public domain

Sagittarius_A_Light_bulb30. října 2014 od 17:00

Gymnázium Litvínov

Černé díry včera a dnes

Černé díry se postupně pro nás staly zcela běžnými objekty ve vesmíru. Mohou být dvou základních velikostí: hvězdné černé díry, které vznikají v závěrečných fázích hvězdného vývoje a obří černé díry, které sídlí v centrech většiny galaxií. Přednáška je věnována oběma skupinám černých děr a jejich vlastnostem. Astrofyzik Petr Kulhánek se podrobněji zaměří na výzkum černé díry v centru naší Galaxie a také na (v poslední době velmi medializovanou) možnost vzniku černých děr na urychlovači LHC ve středisku evropského jaderného výzkumu CERN.

Ilustrace: Černá díra v oblaku plynu kolem centra naší Galaxie v představě výtvarníka

Zdroj: ESO, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Obě přednášky najdete v průběhu dalších měsíců také v archivu audiozáznamů na našem webu.