Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

07.10. 2014

Café Nobel v říjnu na cestách

Zatímco v létě jsme v rámci našeho cyklu Café Nobel přivezli dva hosty do Janova nad Nisou v Jizerských horách, v říjnu se vydáme opačným směrem – na západ. Nejprve zavítáme mezi teplické gymnazisty, kteří se na začátku října zúčastní Víkendového semináře s matematikou a fyzikou v Žihli na severu Plzeňska a koncem měsíce se ukážeme pro změnu na gymnáziu v Litvínově. V obou případech bude naším hostem osvědčený speaker a odborník na slovo vzatý, Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Lightning8_-_NOAA10. října 2014 od 15:00

Školicí a výcvikové středisko Žihle-Poustky

Když se na nebi blýská

Bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Některé blesky míří z bouřkového oblaku do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů. Blýskáním od povrchu země až na kraj vesmíru nás bude provázet astrofyzik Petr Kulhánek.

Ilustrační foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), licence Public domain

Sagittarius_A_Light_bulb30. října 2014 od 17:00

Gymnázium Litvínov

Černé díry včera a dnes

Černé díry se postupně pro nás staly zcela běžnými objekty ve vesmíru. Mohou být dvou základních velikostí: hvězdné černé díry, které vznikají v závěrečných fázích hvězdného vývoje a obří černé díry, které sídlí v centrech většiny galaxií. Přednáška je věnována oběma skupinám černých děr a jejich vlastnostem. Astrofyzik Petr Kulhánek se podrobněji zaměří na výzkum černé díry v centru naší Galaxie a také na (v poslední době velmi medializovanou) možnost vzniku černých děr na urychlovači LHC ve středisku evropského jaderného výzkumu CERN.

Ilustrace: Černá díra v oblaku plynu kolem centra naší Galaxie v představě výtvarníka

Zdroj: ESO, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Obě přednášky najdete v průběhu dalších měsíců také v archivu audiozáznamů na našem webu.