Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

07.10. 2014

Café Nobel v říjnu na cestách

Zatímco v létě jsme v rámci našeho cyklu Café Nobel přivezli dva hosty do Janova nad Nisou v Jizerských horách, v říjnu se vydáme opačným směrem – na západ. Nejprve zavítáme mezi teplické gymnazisty, kteří se na začátku října zúčastní Víkendového semináře s matematikou a fyzikou v Žihli na severu Plzeňska a koncem měsíce se ukážeme pro změnu na gymnáziu v Litvínově. V obou případech bude naším hostem osvědčený speaker a odborník na slovo vzatý, Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Lightning8_-_NOAA10. října 2014 od 15:00

Školicí a výcvikové středisko Žihle-Poustky

Když se na nebi blýská

Bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Některé blesky míří z bouřkového oblaku do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů. Blýskáním od povrchu země až na kraj vesmíru nás bude provázet astrofyzik Petr Kulhánek.

Ilustrační foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), licence Public domain

Sagittarius_A_Light_bulb30. října 2014 od 17:00

Gymnázium Litvínov

Černé díry včera a dnes

Černé díry se postupně pro nás staly zcela běžnými objekty ve vesmíru. Mohou být dvou základních velikostí: hvězdné černé díry, které vznikají v závěrečných fázích hvězdného vývoje a obří černé díry, které sídlí v centrech většiny galaxií. Přednáška je věnována oběma skupinám černých děr a jejich vlastnostem. Astrofyzik Petr Kulhánek se podrobněji zaměří na výzkum černé díry v centru naší Galaxie a také na (v poslední době velmi medializovanou) možnost vzniku černých děr na urychlovači LHC ve středisku evropského jaderného výzkumu CERN.

Ilustrace: Černá díra v oblaku plynu kolem centra naší Galaxie v představě výtvarníka

Zdroj: ESO, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Obě přednášky najdete v průběhu dalších měsíců také v archivu audiozáznamů na našem webu.