21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

07.03. 2014

Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci @ UJEP

Allah-eser-greenNa arabské jádro muslimského světa zapůsobilo kouzlo demokracie. Mezi muslimy to ovšem demokracie nemá snadné. Islám se ze všech světových kultur staví nejrozhodněji proti liberalismu lidskoprávní civilizace Západu. Do současných střetů rozdílných geopolitických zájmů na Blízkém a Středním východě vstupuje soupeření liberálních a konzervativně náboženských představ o lidském údělu. Vtíravý západní životní styl a přiliš tolerantní kultura odpuzuje muslimské zastánce přísného dodržování mravnosti. Nechtějí sobě a svým souvěrcům dovolit přeběhnout  k pohodlí liberálního postoje k náboženské víře. Globalizace sice islámu bere možnost izolace, leč není vyloučeno, že muslimové najdou společnou řeč s těmi křesťany, jenž projevují obavy ze škodlivých důsledků kultury přílišné tolerance. Zřejmě by se shodli na tom, že tato kultura oč více omlouvá a připouští, o to méně zavazuje. Anebo přece jen Západ dokáže z vlastních duchovních zdrojů obhájit humanistický rozměr své lidskoprávní civilizace a dodá jí rovnováhu potřebnou k tomu, aby přežila? Přijďte se dozvědět více na setkání s PhDr. Zdeňkem Müllerem, CSc., (*1947), arabistou, historikem a filosofem s mnohaletou badatelskou a pedagogickou zkušeností v orientalistice! Těšíme se na vás 29. 4. 2014 od 17.00 v Café Nobel @ UJEP (Literární kavárna v areálu Kampusu).