07.03. 2014

Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci @ UJEP

Allah-eser-greenNa arabské jádro muslimského světa zapůsobilo kouzlo demokracie. Mezi muslimy to ovšem demokracie nemá snadné. Islám se ze všech světových kultur staví nejrozhodněji proti liberalismu lidskoprávní civilizace Západu. Do současných střetů rozdílných geopolitických zájmů na Blízkém a Středním východě vstupuje soupeření liberálních a konzervativně náboženských představ o lidském údělu. Vtíravý západní životní styl a přiliš tolerantní kultura odpuzuje muslimské zastánce přísného dodržování mravnosti. Nechtějí sobě a svým souvěrcům dovolit přeběhnout  k pohodlí liberálního postoje k náboženské víře. Globalizace sice islámu bere možnost izolace, leč není vyloučeno, že muslimové najdou společnou řeč s těmi křesťany, jenž projevují obavy ze škodlivých důsledků kultury přílišné tolerance. Zřejmě by se shodli na tom, že tato kultura oč více omlouvá a připouští, o to méně zavazuje. Anebo přece jen Západ dokáže z vlastních duchovních zdrojů obhájit humanistický rozměr své lidskoprávní civilizace a dodá jí rovnováhu potřebnou k tomu, aby přežila? Přijďte se dozvědět více na setkání s PhDr. Zdeňkem Müllerem, CSc., (*1947), arabistou, historikem a filosofem s mnohaletou badatelskou a pedagogickou zkušeností v orientalistice! Těšíme se na vás 29. 4. 2014 od 17.00 v Café Nobel @ UJEP (Literární kavárna v areálu Kampusu).