Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

08.12. 2015

Cesta na Mars

Zatím to vypadá, že na Mars nepoletí první lidé dříve, než za nějakých dvacet let. Už dnes se na to ale musíme začít připravovat. V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 8. prosince v ústeckém Fokus kafe vyprávět Milan HalousekČeské kosmické kanceláře. Rád zodpoví i všechny vaše všetečné otázky.

Aby se lidé na Mars bez úhony dostali, přežili tam, splnili zadané úkoly a zase se vrátili zpátky, bude nutné vymyslet spoustu nových zařízení, přístrojů a strojů. Technici také musí najít nové materiály, které neselžou, vydrží dlouhou cestu vesmírem a ještě delší pobyt na nepříliš přívětivém marsovském povrchu. Cesta vesmírem bude trvat mnoho měsíců. Co budou cestovatelé jíst? Jak budou udržovat své tělo v dobré fyzické i psychické pohodě? Nebudou se nudit? Čím se budou bavit, co budou číst, na jaké filmy se budou dívat? Otázek je spousta, odpovědí málo.

S popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem si můžete v úterý 8. prosince popovídat o všem dobrém, ale i špatném, co může lidstvu cesta na rudou planetu přinést. Café Nobel Bez kofeinu začíná v ústeckém Fokus kafe v 16:30 hodin. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Budoucí marsovská základna v představě výtvarníka. Kredit: NASA, licence public domain.