17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

08.12. 2015

Cesta na Mars

Zatím to vypadá, že na Mars nepoletí první lidé dříve, než za nějakých dvacet let. Už dnes se na to ale musíme začít připravovat. V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 8. prosince v ústeckém Fokus kafe vyprávět Milan HalousekČeské kosmické kanceláře. Rád zodpoví i všechny vaše všetečné otázky.

Aby se lidé na Mars bez úhony dostali, přežili tam, splnili zadané úkoly a zase se vrátili zpátky, bude nutné vymyslet spoustu nových zařízení, přístrojů a strojů. Technici také musí najít nové materiály, které neselžou, vydrží dlouhou cestu vesmírem a ještě delší pobyt na nepříliš přívětivém marsovském povrchu. Cesta vesmírem bude trvat mnoho měsíců. Co budou cestovatelé jíst? Jak budou udržovat své tělo v dobré fyzické i psychické pohodě? Nebudou se nudit? Čím se budou bavit, co budou číst, na jaké filmy se budou dívat? Otázek je spousta, odpovědí málo.

S popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem si můžete v úterý 8. prosince popovídat o všem dobrém, ale i špatném, co může lidstvu cesta na rudou planetu přinést. Café Nobel Bez kofeinu začíná v ústeckém Fokus kafe v 16:30 hodin. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Budoucí marsovská základna v představě výtvarníka. Kredit: NASA, licence public domain.