Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

08.12. 2015

Cesta na Mars

Zatím to vypadá, že na Mars nepoletí první lidé dříve, než za nějakých dvacet let. Už dnes se na to ale musíme začít připravovat. V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 8. prosince v ústeckém Fokus kafe vyprávět Milan HalousekČeské kosmické kanceláře. Rád zodpoví i všechny vaše všetečné otázky.

Aby se lidé na Mars bez úhony dostali, přežili tam, splnili zadané úkoly a zase se vrátili zpátky, bude nutné vymyslet spoustu nových zařízení, přístrojů a strojů. Technici také musí najít nové materiály, které neselžou, vydrží dlouhou cestu vesmírem a ještě delší pobyt na nepříliš přívětivém marsovském povrchu. Cesta vesmírem bude trvat mnoho měsíců. Co budou cestovatelé jíst? Jak budou udržovat své tělo v dobré fyzické i psychické pohodě? Nebudou se nudit? Čím se budou bavit, co budou číst, na jaké filmy se budou dívat? Otázek je spousta, odpovědí málo.

S popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem si můžete v úterý 8. prosince popovídat o všem dobrém, ale i špatném, co může lidstvu cesta na rudou planetu přinést. Café Nobel Bez kofeinu začíná v ústeckém Fokus kafe v 16:30 hodin. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Budoucí marsovská základna v představě výtvarníka. Kredit: NASA, licence public domain.