12. září

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.

29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.

08.12. 2015

Cesta na Mars

Zatím to vypadá, že na Mars nepoletí první lidé dříve, než za nějakých dvacet let. Už dnes se na to ale musíme začít připravovat. V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 8. prosince v ústeckém Fokus kafe vyprávět Milan HalousekČeské kosmické kanceláře. Rád zodpoví i všechny vaše všetečné otázky.

Aby se lidé na Mars bez úhony dostali, přežili tam, splnili zadané úkoly a zase se vrátili zpátky, bude nutné vymyslet spoustu nových zařízení, přístrojů a strojů. Technici také musí najít nové materiály, které neselžou, vydrží dlouhou cestu vesmírem a ještě delší pobyt na nepříliš přívětivém marsovském povrchu. Cesta vesmírem bude trvat mnoho měsíců. Co budou cestovatelé jíst? Jak budou udržovat své tělo v dobré fyzické i psychické pohodě? Nebudou se nudit? Čím se budou bavit, co budou číst, na jaké filmy se budou dívat? Otázek je spousta, odpovědí málo.

S popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem si můžete v úterý 8. prosince popovídat o všem dobrém, ale i špatném, co může lidstvu cesta na rudou planetu přinést. Café Nobel Bez kofeinu začíná v ústeckém Fokus kafe v 16:30 hodin. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Budoucí marsovská základna v představě výtvarníka. Kredit: NASA, licence public domain.