16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

08.12. 2015

Cesta na Mars

Zatím to vypadá, že na Mars nepoletí první lidé dříve, než za nějakých dvacet let. Už dnes se na to ale musíme začít připravovat. V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 8. prosince v ústeckém Fokus kafe vyprávět Milan HalousekČeské kosmické kanceláře. Rád zodpoví i všechny vaše všetečné otázky.

Aby se lidé na Mars bez úhony dostali, přežili tam, splnili zadané úkoly a zase se vrátili zpátky, bude nutné vymyslet spoustu nových zařízení, přístrojů a strojů. Technici také musí najít nové materiály, které neselžou, vydrží dlouhou cestu vesmírem a ještě delší pobyt na nepříliš přívětivém marsovském povrchu. Cesta vesmírem bude trvat mnoho měsíců. Co budou cestovatelé jíst? Jak budou udržovat své tělo v dobré fyzické i psychické pohodě? Nebudou se nudit? Čím se budou bavit, co budou číst, na jaké filmy se budou dívat? Otázek je spousta, odpovědí málo.

S popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem si můžete v úterý 8. prosince popovídat o všem dobrém, ale i špatném, co může lidstvu cesta na rudou planetu přinést. Café Nobel Bez kofeinu začíná v ústeckém Fokus kafe v 16:30 hodin. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Foto: Budoucí marsovská základna v představě výtvarníka. Kredit: NASA, licence public domain.