Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

12.12. 2012

Startujeme Café Nobel bez kofeinu. Výhradně pro děti!

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem.

„První Café Nobel bez kofeinu bude o egyptských hieroglyfech,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel. „ty sice vypadají jako obrázky, ale jak se děti dozví od Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, dají se jimi zapsat i ty nejsložitější texty. Některé z nich se naučí číst a psát a nakonec s nimi i zapíší své jméno.“

Café Nobel bez kofeinu se koná každý druhý čtvrtek v měsíci od 16.30 ve Fokus Kafe. Je určeno zejména dětem od 8 do 15 let. Pořadatelé doporučují rezervaci míst na e-mailu kutina@fokuslabe.cz. Vstup na Café Nobel bez kofeinu je zdarma, dospělí mohou přijít pouze jako doprovod dětí.

Café Nobel bez kofeinu je cyklus přátelských setkání dětí s vědci nad šálkem horké čokolády či jiné dobroty. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do Ústí nad Labem zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat a hravou formou se snaží představit je samotné i jejich práci dětem.