Ústí nad Labem

11. ledna

18.01.2018

Hoaxy a konspirační teorie

Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

12.12. 2012

Startujeme Café Nobel bez kofeinu. Výhradně pro děti!

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem.

„První Café Nobel bez kofeinu bude o egyptských hieroglyfech,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel. „ty sice vypadají jako obrázky, ale jak se děti dozví od Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, dají se jimi zapsat i ty nejsložitější texty. Některé z nich se naučí číst a psát a nakonec s nimi i zapíší své jméno.“

Café Nobel bez kofeinu se koná každý druhý čtvrtek v měsíci od 16.30 ve Fokus Kafe. Je určeno zejména dětem od 8 do 15 let. Pořadatelé doporučují rezervaci míst na e-mailu kutina@fokuslabe.cz. Vstup na Café Nobel bez kofeinu je zdarma, dospělí mohou přijít pouze jako doprovod dětí.

Café Nobel bez kofeinu je cyklus přátelských setkání dětí s vědci nad šálkem horké čokolády či jiné dobroty. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do Ústí nad Labem zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat a hravou formou se snaží představit je samotné i jejich práci dětem.