Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

12.12. 2012

Startujeme Café Nobel bez kofeinu. Výhradně pro děti!

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem.

„První Café Nobel bez kofeinu bude o egyptských hieroglyfech,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel. „ty sice vypadají jako obrázky, ale jak se děti dozví od Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, dají se jimi zapsat i ty nejsložitější texty. Některé z nich se naučí číst a psát a nakonec s nimi i zapíší své jméno.“

Café Nobel bez kofeinu se koná každý druhý čtvrtek v měsíci od 16.30 ve Fokus Kafe. Je určeno zejména dětem od 8 do 15 let. Pořadatelé doporučují rezervaci míst na e-mailu kutina@fokuslabe.cz. Vstup na Café Nobel bez kofeinu je zdarma, dospělí mohou přijít pouze jako doprovod dětí.

Café Nobel bez kofeinu je cyklus přátelských setkání dětí s vědci nad šálkem horké čokolády či jiné dobroty. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do Ústí nad Labem zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat a hravou formou se snaží představit je samotné i jejich práci dětem.