19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

12.12. 2012

Startujeme Café Nobel bez kofeinu. Výhradně pro děti!

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem.

„První Café Nobel bez kofeinu bude o egyptských hieroglyfech,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel. „ty sice vypadají jako obrázky, ale jak se děti dozví od Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, dají se jimi zapsat i ty nejsložitější texty. Některé z nich se naučí číst a psát a nakonec s nimi i zapíší své jméno.“

Café Nobel bez kofeinu se koná každý druhý čtvrtek v měsíci od 16.30 ve Fokus Kafe. Je určeno zejména dětem od 8 do 15 let. Pořadatelé doporučují rezervaci míst na e-mailu kutina@fokuslabe.cz. Vstup na Café Nobel bez kofeinu je zdarma, dospělí mohou přijít pouze jako doprovod dětí.

Café Nobel bez kofeinu je cyklus přátelských setkání dětí s vědci nad šálkem horké čokolády či jiné dobroty. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do Ústí nad Labem zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat a hravou formou se snaží představit je samotné i jejich práci dětem.