Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

12.12. 2012

Startujeme Café Nobel bez kofeinu. Výhradně pro děti!

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem.

„První Café Nobel bez kofeinu bude o egyptských hieroglyfech,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel. „ty sice vypadají jako obrázky, ale jak se děti dozví od Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, dají se jimi zapsat i ty nejsložitější texty. Některé z nich se naučí číst a psát a nakonec s nimi i zapíší své jméno.“

Café Nobel bez kofeinu se koná každý druhý čtvrtek v měsíci od 16.30 ve Fokus Kafe. Je určeno zejména dětem od 8 do 15 let. Pořadatelé doporučují rezervaci míst na e-mailu kutina@fokuslabe.cz. Vstup na Café Nobel bez kofeinu je zdarma, dospělí mohou přijít pouze jako doprovod dětí.

Café Nobel bez kofeinu je cyklus přátelských setkání dětí s vědci nad šálkem horké čokolády či jiné dobroty. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do Ústí nad Labem zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat a hravou formou se snaží představit je samotné i jejich práci dětem.