21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

17.07. 2014

Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita

1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění.

Antropoložka Mgr. Michaela Konopíková, doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude ve svém povídání vycházet z poznatků, které osobně načerpala během svých čtyř pobytů mezi berberským obyvatelstvem Vysokého Atlasu v Maroku mezi lety 2009–2014. Na příkladu konkrétní lokální komunity se pokusí nastínit, jaký vliv má globální ekonomie, elektronická mediace a také migrace na současnou podobu života marockých Berberů.

Pokud vás zajímá příroda a lidé nejvyššího pohoří severní Afriky, přijďte se o nich dozvědět víc na hvězdárnu do Teplic – ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.

Foto: Vesnice Berberů v marockém Atlasu. Zdroj: Wikimedia Commons.

Kredit: David Dennis, licence Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.