Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

17.07. 2014

Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita

1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění.

Antropoložka Mgr. Michaela Konopíková, doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude ve svém povídání vycházet z poznatků, které osobně načerpala během svých čtyř pobytů mezi berberským obyvatelstvem Vysokého Atlasu v Maroku mezi lety 2009–2014. Na příkladu konkrétní lokální komunity se pokusí nastínit, jaký vliv má globální ekonomie, elektronická mediace a také migrace na současnou podobu života marockých Berberů.

Pokud vás zajímá příroda a lidé nejvyššího pohoří severní Afriky, přijďte se o nich dozvědět víc na hvězdárnu do Teplic – ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.

Foto: Vesnice Berberů v marockém Atlasu. Zdroj: Wikimedia Commons.

Kredit: David Dennis, licence Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.