19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

17.07. 2014

Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita

1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění.

Antropoložka Mgr. Michaela Konopíková, doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude ve svém povídání vycházet z poznatků, které osobně načerpala během svých čtyř pobytů mezi berberským obyvatelstvem Vysokého Atlasu v Maroku mezi lety 2009–2014. Na příkladu konkrétní lokální komunity se pokusí nastínit, jaký vliv má globální ekonomie, elektronická mediace a také migrace na současnou podobu života marockých Berberů.

Pokud vás zajímá příroda a lidé nejvyššího pohoří severní Afriky, přijďte se o nich dozvědět víc na hvězdárnu do Teplic – ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.

Foto: Vesnice Berberů v marockém Atlasu. Zdroj: Wikimedia Commons.

Kredit: David Dennis, licence Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.