Ústí nad Labem

12. září

 

 
Aktuality

12.09.2024

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.


29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.07. 2014

Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita

1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění.

Antropoložka Mgr. Michaela Konopíková, doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude ve svém povídání vycházet z poznatků, které osobně načerpala během svých čtyř pobytů mezi berberským obyvatelstvem Vysokého Atlasu v Maroku mezi lety 2009–2014. Na příkladu konkrétní lokální komunity se pokusí nastínit, jaký vliv má globální ekonomie, elektronická mediace a také migrace na současnou podobu života marockých Berberů.

Pokud vás zajímá příroda a lidé nejvyššího pohoří severní Afriky, přijďte se o nich dozvědět víc na hvězdárnu do Teplic – ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.

 

Foto: Vesnice Berberů v marockém Atlasu. Zdroj: Wikimedia Commons.

Kredit: David Dennis, licence Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.


  © 2012 UJEP