Teplice

16. května

 

 
Aktuality

16.05.2024

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.


02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

19.10. 2017

Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie. Na výlet k podivuhodným vzdáleným světům vás ve své přednášce pozve RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. října v planetáriu v Teplicích.

Nejprve se vydáme na cestu vedoucí od prvních atomů a molekul formujících se na samém počátku existence našeho vesmíru. Zjistíme, co stálo za vznikem všech prvků periodické soustavy při hrozivém výbuchu supernovy a jaké děje vedou k formování mezihvězdného oblaku obsahujícího základní stavební kameny vzniku hvězd, planet a snad i života.

Zjistíme, že chemie mezihvězdných oblaků je sice velmi pestrá, zato však nesmírně pomalá. Na výsledek chemické reakce bychom v pozemské laboratoři tak dlouho čekat nevydrželi – oblak se mění po miliardy roků. Náhle se však i tento na první pohled věčný chemický reaktor za kosmický „okamžik“ trvající jen tisíce let zhroutí a chemikálie a hvězdný prach zasejí zárodky nových hvězd a planet. Do jejich chemismu nahlédneme také, přičemž svou cestu zakončíme jednou z teorií vzniku života, se kterou přišli nedávno čeští vědci.

Pokud je život vrcholem vesmírné chemie, vznikly jeho základní komponenty při dopadu asteroidu? A jak vlastně dopad asteroidu napodobit v laboratoři? O tom všem bude fyzikální chemik Martin Ferus povídat na dalším Café Nobel v prostorách teplického planetária. Přednáška začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

 

Foto v hlavičce: Tzv. Sloupy stvoření v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada. Oblak plynu a prachu, místy temný, místy dávající vzniknout novým hvězdám. Pro astrochemika jeden velký mezihvězdný chemický reaktor. Kredit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), licence Public domain.

Foto v článku: Laserová jiskra sloužící k napodobení dopadu asteroidu do planetární atmosféry. Kredit: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP