27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Ing. Pavla Jůnková Vymyslická Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity podnikli v lednu a únoru 2015 spolu se studentem Ondřejem Pivrncem výzkumnou expedici po vlastní ose do největšího národního parku západní Afriky Niokolo Koba v Senegalu. Podařilo se jim splnit účel cesty a instalovat tam fotopasti k monitoringu zvířat? Přijďte ve čtvrtek 15. září na teplickou hvězdárnu na zasvěcené vyprávění o touze vědců chránit největší antilopu světa a přírodu „černého kontinentu“ vůbec.
Největší antilopou světa je kriticky ohrožená antilopa Derbyho. Program na její záchranu vede v Senegalu už 16 let spolek Derbianus Conservation, na jehož práci se aktivně podílejí jak zooložka a ekoložka Pavla Jůnková Vymyslická, tak i její manžel, fotograf, zoolog, ekolog a publicista Tomáš Jůnek.
Café Nobel začíná na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako tradičně v 18 hodin.
Foto: Antilopa Derbyho. Kredit: Tomáš Jůnek, Derbianus Conservation
![]() |
© 2012 UJEP |