16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

15.09. 2016

Za největší antilopou světa aneb 6 616 km do Niokolo Koba

Ing. Pavla Jůnková Vymyslická Ph.D. a Mgr. Tomáš JůnekČeské zemědělské univerzity podnikli v lednu a únoru 2015 spolu se studentem Ondřejem Pivrncem výzkumnou expedici po vlastní ose do největšího národního parku západní Afriky Niokolo Koba v Senegalu. Podařilo se jim splnit účel cesty a instalovat tam fotopasti k monitoringu zvířat? Přijďte ve čtvrtek 15. září na teplickou hvězdárnu na zasvěcené vyprávění o touze vědců chránit největší antilopu světa a přírodu „černého kontinentu“ vůbec.

Největší antilopou světa je kriticky ohrožená antilopa Derbyho. Program na její záchranu vede v Senegalu už 16 let spolek Derbianus Conservation, na jehož práci se aktivně podílejí jak zooložka a ekoložka Pavla Jůnková Vymyslická, tak i její manžel, fotograf, zoolog, ekolog a publicista Tomáš Jůnek.

Café Nobel začíná na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako tradičně v 18 hodin.

Foto: Antilopa Derbyho. Kredit: Tomáš Jůnek, Derbianus Conservation