Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

15.09. 2016

Za největší antilopou světa aneb 6 616 km do Niokolo Koba

Ing. Pavla Jůnková Vymyslická Ph.D. a Mgr. Tomáš JůnekČeské zemědělské univerzity podnikli v lednu a únoru 2015 spolu se studentem Ondřejem Pivrncem výzkumnou expedici po vlastní ose do největšího národního parku západní Afriky Niokolo Koba v Senegalu. Podařilo se jim splnit účel cesty a instalovat tam fotopasti k monitoringu zvířat? Přijďte ve čtvrtek 15. září na teplickou hvězdárnu na zasvěcené vyprávění o touze vědců chránit největší antilopu světa a přírodu „černého kontinentu“ vůbec.

Největší antilopou světa je kriticky ohrožená antilopa Derbyho. Program na její záchranu vede v Senegalu už 16 let spolek Derbianus Conservation, na jehož práci se aktivně podílejí jak zooložka a ekoložka Pavla Jůnková Vymyslická, tak i její manžel, fotograf, zoolog, ekolog a publicista Tomáš Jůnek.

Café Nobel začíná na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako tradičně v 18 hodin.

Foto: Antilopa Derbyho. Kredit: Tomáš Jůnek, Derbianus Conservation