21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Ing. Pavla Jůnková Vymyslická Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity podnikli v lednu a únoru 2015 spolu se studentem Ondřejem Pivrncem výzkumnou expedici po vlastní ose do největšího národního parku západní Afriky Niokolo Koba v Senegalu. Podařilo se jim splnit účel cesty a instalovat tam fotopasti k monitoringu zvířat? Přijďte ve čtvrtek 15. září na teplickou hvězdárnu na zasvěcené vyprávění o touze vědců chránit největší antilopu světa a přírodu „černého kontinentu“ vůbec.
Největší antilopou světa je kriticky ohrožená antilopa Derbyho. Program na její záchranu vede v Senegalu už 16 let spolek Derbianus Conservation, na jehož práci se aktivně podílejí jak zooložka a ekoložka Pavla Jůnková Vymyslická, tak i její manžel, fotograf, zoolog, ekolog a publicista Tomáš Jůnek.
Café Nobel začíná na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako tradičně v 18 hodin.
Foto: Antilopa Derbyho. Kredit: Tomáš Jůnek, Derbianus Conservation